gilotynadostyropianu.pl

Wstecz

Jaka gilotyna będzie dla mnie najlepsza?

BLOG

Jaka gilotyna będzie dla mnie najlepsza?

Tak jak przypuszczałem już jakiś czas temu – maszyny do cięcia styropianu staną się bardzo popularnym produktem. Firmy budowlane znacznie chętniej sięgają po ten produkt, ponieważ stosunek jego ceny do oszczędności czasu jaki dzięki niemu zyskują jest coraz lepszy. Na rynku pojawia się wiele nowych modeli oferujących szereg usprawnień, dzięki którym praca ze styropianem staje się coraz łatwiejsza i przyjemniejsza.

W ofercie jednej z najpopularniejszych polskich firm oferujących gilotyny do styropianu, czyli firmy Hot-Cut, pojawiło się w tym roku wiele nowych przecinarek. Chociaż na pierwszy rzut oka nie różnią się one od siebie znacznie to jednak warto zwrócić uwagę na ich parametry.

Podstawowe gilotyny do styropianu.

Podstawowa grupa przecinarek znajduje się w ofercie od początku działalności firmy Hot-Cut. Są to pewne, sprawdzone maszyny w których parametry techniczne zostały zoptymalizowane pod względem uniwersalnego zastosowania urządzenia. Różnią się one od siebie przede wszystkim szerokością cięcia (102 cm, 113 cm i 132 cm). Standardowy model o szerokości 113 cm jest przeze mnie stale używany i z pewnością mogę go polecić każdemu dociepleniowcowi.

Gilotyny z dodatkowym blatem roboczym

Te rodzaj maszyn sprawdza się znakomicie w przypadku cieniowania płyt a także cięcia w klin. Charakteryzują się one bowiem powiększoną powierzchnią roboczą poprzez rozkładany blat. Dzięki niemu dużo łatwiej można manewrować płytą podczas cięcia, zyskujemy bowiem dodatkową stabilną i gładką powierzchnię.

Hot-Cut Plus
Maszyna do cięcia styropianu z dodatkowym blatem roboczym.

Szybsze gilotyny

Najnowszą serią maszyn firmy Hot-Cut są maszyny oznaczone jako FAST. Osobiście nie testowałem jeszcze gilotyn z tej serii jednakże muszę przyznać że opis na stronie producenta brzmi obiecująco: “…cięcia płyt następują błyskawicznie. Seria tych gilotyn jest dwu do trzykrotnie szybsza od standardowych przecinarek dostępnych na rynku.” Przecinarki te wykorzystują autorski pomysł technologiczny, która może znacznie przyspieszyć i tak już szybką i sprawną pracę. Jak tylko uda mi się przetestować jedną z maszyn typu FAST to z pewnością opiszę to na tej stronie.

Maszyna do cięcia styropianu Hot-Cut Fast
Maszyna do cięcia styropianu Hot-Cut 113 Fast

W ofercie firmy Hot-Cut znaleźć można maszyny, które łączą powyższe cechy, czyli mogą posiadać dodatkowy blat roboczy i jednocześnie ciąć szybciej. Przykładem takiej maszyny jest i szybka maszyna Hot-Cut 113 Fast Plus 200W.

Którą gilotynę wybrać?

No właśnie, wybór jest spory. Coraz więcej opcji, dzięki którym możemy zdecydować jaka maszyna spełni najlepiej nasze wymagania. Dla osób, które ze styropianem pracują dużo i która chcą najlepszej jakości zdecydowanie poleciłbym maszyny FAST dodatkowo uzupełnione o dodatkowy blat roboczy (czyli np. jak maszyna z linku powyżej). Oczywiście ich cena jest odpowiednio wyższa jednakże różnica ta może zwrócić się w bardzo krótkim czasie, szczególnie jeśli seria tych gilotyn jest faktycznie tak szybka jak zapewnia producent. Te osoby, które ze styropianem nie pracują na okrągło i nie wymagają dodatkowych funkcjonalności, z pewnością zadowolą się jednym z podstawowych produktów oferowanych na stronie Hot-Cut.